logo51
Gabinet Badań USG Ireneusz Fatek

 

Gabinet Badań USG prowadzony jest od prawie trzydziestu lat przez Ireneusza Fatka - lekarza specjalistę radiodiagnostyki, mogącego poszczycić się czterdziestoletnim stażem pracy w zawodzie i umiejętnościami potwierdzonymi nie tylko certyfikatami, ale przede wszystkim rozległym doświadczeniem wyniesionym z wieloletniej praktyki w zawodowej w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich, a także zdobywanym na wielu kursach, sympozjach, kongresach - w tym wielu międzynarodowych oraz szkoleniach w ośrodkach medycyny w całym kraju.


 

Jak się przygotować do badania?


Wszystko zależy od tego, jaki narząd będzie poddawany badaniu.

W tym przypadku  należy dostosować się ściśle do zaleceń lekarza, a przede wszystkim zadbać o wypełnienie pęcherza moczowego. Pusty pęcherz uniemożliwia jego prawidłową ocenę podczas badania, natomiast pełny jest nazywany „oknem akustycznym”. Ta prosta zasada jest często bagatelizowana, co skutkuje koniecznością powtórzenia badania.

W przypadku USG  szyi, tarczycy, sutków, jąder itp. nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Wystarczy przyjść na umówioną godzinę i postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Jeśli mamy skierowanie na badanie USG trzustki, lekarz zaleci nam zażycie środka przeciw wzdęciom oraz oczyszczenie jelit. Leki, np. Espumisan przyjmujemy w przeddzień badania, by uniknąć nagromadzenia się gazów jelitowych. Dzięki temu trzustka jest dobrze widoczna, a badanie USG przebiega prawidłowo.


 

Rodzaje badań:



USG jamy brzusznej:

Przygotowanie do badania

Badanie USG jamy brzusznej powinno być wykonywane na czczo.  Pacjent nie powinien jeść około 5-6 godzin przed badaniem.  Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, ocena niektórych narządów może być utrudniona lub niemożliwa.

Jak wygląda badanie ?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. W trakcie badania lekarz może prosić pacjenta o położenie się na boku lub na brzuchu.

Lekarz nakłada niewielką ilość żelu na skórę brzucha (żel ten zwiększa powierzchnię przylegania głowicy do skóry i poprawia jakość sygnału), a następnie przykłada głowicę ultrasonograficzną  do pacjenta. W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o nabranie głębokiego wdechu i zatrzymanie powietrza, co ułatwia uwidocznienie niektórych narządów. Istotne jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego. Zalecane jest wypicie około 2 -3 szklanek niegazowanej wody lub herbaty przed wizytą w gabinecie u lekarza, tak aby przed samym badaniem odczuwać lekkie parcie na mocz.


 

USG piersi

Badanie to jest najważniejszym badaniem profilaktycznym z zakresu wykrywania zmian łagodnych i nowotworowych u kobiet. Z tego względu każda kobieta powinna pamiętać o konieczności regularnych badań.

W trakcie badania pacjentka leży na leżance z ręką ułożoną za głową. Lekarz nanosi żel na piersi i przesuwa po nich głowicą, jak przy innych badaniach USG,  zbada także węzły chłonne znajdujące się w dołach pachowych.

USG jest badaniem profilaktycznym, w związku z czym powinno być wykonywane regularnie nawet wówczas, gdy nie widać powodów do niepokoju. Zaleca się, by profilaktyczne USG piersi wykonywać raz w roku. W przypadku odczuwania nietypowego bólu w piersiach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który z pewnością zleci wykonanie badania  USG.

Wybierając się na badanie  USG zabierzmy ze sobą wyniki badań poprzednich – to pozwoli lekarzowi wychwycić pojawiające się zmiany.

 
 

USG narządów moszny

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.


 

Na badanie należy, w miarę możliwości, przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania USG moszny (jąder), a samo badanie jest bezbolesne.


 

USG tarczycy

Gruczoł tarczowy leży powierzchownie, przez co dostęp do niego sondą jest bardzo łatwy. Zwykle pierwszym badaniem tarczycy jest właśnie USG. Badanie pozwala określić rozmiar tarczycy, jej kształt, położenie oraz strukturę wewnętrzną. USG wykrywa zmiany, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym, a także umożliwia ocenę morfologii zmian guzowatych. W przypadku zmian torbielowatych czułość badania wynosibez mała 100%, co oznacza, że prawie we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłową diagnozę.

Badanie USG tarczycy może być wykonywane w każdym wieku i powtarzane wielokrotnie bez szkody dla zdrowia.

Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do tego badania.

 


USG ginekologiczne

Może być wykonywane dwoma sposobami – z tego względu wyróżniamy badanie endowaginalne i badanie przez powłoki brzuszne.

USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne jest typowym badaniem USG. Konieczne jest wypełnienie pęcherza: godzinę przed badaniem należy wypić około 1,5 litra niegazowanego płynu. Jeśli tego nie zrobimy, gazy jelitowe mogą blokować falę ultradźwiękową i uniemożliwiać przeprowadzenie badania.

Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, trwa około 20 minut.


 

USG prostaty

Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty, a także ocenia zaleganie moczu w pęcherzu po jego opróżnieniu.

Do zbadania prostaty konieczne jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego. Ponad godzinę przed badaniem należy wypić ok. 1 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.


 
 
 ------------

*Jeśli nie wymieniono zakresu badania, które chcesz przeprowadzić, nie martw się. Skontaktuj się ze mną a wspólnie ustalimy, czy możliwe jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki w moim Gabinecie.

 

 


Kontakt:

Gabinet Badań USG Ireneusz Fatek czynny jest we wtorki i czwartki od godziny 09.00. Nie jest wymagana żadna wcześniejsza rejestracja. Gabinet mieści się w Końskich, przy ulicy 16 Stycznia 1E, w budynku Prywatnej Przychodni  Lekarskiej (naprzeciw Banku PKO BP).

 

lekarz radiolog

Ireneusz Fatek

ul. 16-go Stycznia 1e

26-200 Końskie

 

tel: +48 604 600 257

SZYBKI KONTAKT

  • Adres: 16-go Stycznia 1e, Końskie
  • Telefon: 604 600 257
  • Strona www: http://radiolog-konskie.pl

MAPA DOJAZDU