Witamy Państwa na naszym profilu!!!
Pragniemy pokazać nasze miejsce na ziemi ciche, urocze, gdzie od wielu pokoleń żyją spokojni, ale ciekawi ludzie. Prawie 500-letnia historia wsi jest powodem naszej dumy. Przez ten czas wykształciły się zwyczaje i obrzędy typowe dla regionu o które Cisowiacy szczególnie dbają. Dlatego corocznie organizujemy Zjazd Przyjaciół Cisownika by pokazać, jak „drzewiej” bywało.
Zachowanie tradycji, kultury, zwyczajów i obrzędów życia na wsi to sens wielu naszych działań. Wspólne korzenie i tożsamość dają poczucie więzi i bliskości, choć „geografia” i realia dnia codziennego stawiają nam bariery.
Chętnie zaprezentujemy na Państwa imprezie plenerowej rekonstrukcję zagrody wiejskiej.
Przypomnimy zwyczaje ludowe, obrzędy i rzemiosła jakie miały miejsce
w zagrodzie wiejskiej. Zaprezentujemy stare narzędzia użytku codziennego, którymi pracowali dawniej mieszkańcy wsi. Odwiedzający wioskę będą mogli zobaczyć wyrób i posmakować dawnych „smakołyków”, tj. prazoki czy podpłomyki ale przede wszystkim świeżo upieczonego chleba w piecu opalanym drewnem, wyrośniętego na „zocynce”, smarowanego masłem z „maśnicki”.
Chętni spróbują także jak młóci się cepami czy miele zboże w żarnach. Utkają kawałek chodnika w krosnach i uderzą w bęben szczęśliwych życzeń. Przy okazji usłyszą wiele ciekawych bajdurzeń i „śpiewek” związanych nie tylko
z pracą ale i z kulturą naszych pradziadów.
W czasie pokazów organizujemy wiele dodatkowych zabaw i konkursów.
Najwytrwalsi uczestnicy otrzymują
„CERTYFIKAT PONADPRZECIĘTNOŚCI”
W rekonstrukcji bierze udział 15-20 osób.
Wygląd osady, rekonstrukcja zawodów i stroje zaaranżowane są stosownie do epoki.
Jest takie powiedzenie niedawno ukute
„Jeżeli czegoś nie ma w internecie znaczy, że to nie istnieje”.
Chcemy pokazać, że Cisownik jest i ma się dobrze!
SZYBKI KONTAKT
BRANŻE
MAPA DOJAZDU